Rekuperacja, czyli odzysk ciepła z wentylacji

Rekuperacja, czyli odzysk ciepła z wentylacji

Jakie są największe korzyści, które może przynieść nam profesjonalna rekuperacja?

Przede wszystkim są to systemy ekonomiczne. Głównym zadaniem jakie spełnia system rekuperacji jest odzysk ciepła, w efekcie czego użytkownik uzyskuje oszczędności w ogrzewaniu i wentylacji budynku. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio zaprojektować, a następnie wykonać system wentylacji z odzyskiem ciepła. Tylko profesjonalny montaż i nowoczesne urządzenia będą w stanie przynieść nam zwroty w ciągu kilku lat. Ważne jest więc to, aby wybrać odpowiedni rekuperator / centralę wentylacyjną, zadbać o wymianę ciepła na wysokim poziomie, a także zamontować odpowiednie kanały i izolacje. Rekuperacja powietrza, mimo iż jest najważniejszym zadaniem nowoczesnych i energooszczędnych systemów wentylacji, nie jest zadaniem jedynym. Inwestorzy decydujący się na instalację tego systemu jako kolejną i bezcenną korzyść wymieniają komfort. Dzięki rekuperacji powietrze w budynku jest świeże, ma odpowiednią temperaturę i wilgotność. Co więcej, docierając do pomieszczeń jest wstępnie oczyszczone na filtrach powietrza zatrzymujących takie zanieczyszczenia jak kurz, owady czy smog.  Nowoczesne rekuperatory mogą być dodatkowo wyposażone w dodatkowe filtry, które zatrzymają bakterie i wirusy, co jest szczególnie istotne w obecnych czasach. Zalety rekuperacji szczególnie doceniają osoby cierpiące na alergie. Nieustanny dostęp do świeżego i czystego powietrza pomaga im swobodnie oddychać. Co więcej wymiana powietrza odbywa się zupełnie bez ingerencji osób przebywających w budynku. Nie trzeba wietrzyć pomieszczeń i narażać się na wychłodzenie czy wpuszczenie do budynku uciążliwych owadów (komary, muchy itp.). Świeże powietrze doprowadzane jest ukrytymi w suficie bądź podłodze kanałami wentylacyjnymi z intensywnością dostosowaną do indywidualnych preferencji.

System rekuperacji – jaki wybrać?

Przed wyborem konkretnego urządzenia, warto zwrócić szczególną uwagę na jego sprawność. Często parametry reklamowane przez producentów mocno różnią się od rzeczywistych osiągów, dlatego też konieczne jest zaufanie sprawdzonym firmom z dużym doświadczeniem w dziedzinie rekuperacji. Nie warto łapać się na chwyty marketingowe. Najbardziej skuteczna ocena pracy systemu możliwa jest wyłącznie dzięki szczegółowej analizie ekonomicznej pracy wentylacji, uwzględniającej przy tym sprawność odzysku energii. Nie zawsze bowiem podawany przez producentów wskaźnik temperaturowego odzysku ciepła, jest wiarygodnym wyznacznikiem potencjalnych oszczędności. Z tego względu poza parametrem jakim jest odzysk ciepła, należy zwrócić uwagę na ilość energii niezbędnej do zasilenia rekuperatora oraz ilość energii niezbędnej do zasilania nagrzewnicy wstępnej, która jest częstym zabezpieczeniem central wentylacyjnych przed zamarznięciem. Inne istotne informacje to koszt eksploatacji związany z wymianą filtrów powietrza. Należy mieć na uwadze, że wkłady filtracyjne powinny być wymieniane co kilka miesięcy, zatem koszt zakupu nowego filtra ma znaczenie przy określeniu orientacyjnych kosztów eksploatacji. Jako producent zwracamy też uwagę na dostępność serwisu i części zamiennych. Warto aby rekuperator, na zakup którego się zdecydujemy posiadał wsparcie techniczne na wysokim poziomie i możliwość pomocy zdalnej np. poprzez sterowanie on-line.

 

Jeśli chcą Państwo zainstalować profesjonalne rekuperatory i optymalnie dostosowany system wentylacji w swoim domu, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami – Dział Wentylacji – tel. (85) 745 57 12 w. 31

Załączniki
PlikOpisWielkość plikuPobrania
jpg Rekuperator - to jest ważne1 MB4217