Zgodnie z Ustawą o wyrobach budowlanych (DZ.U. 2004 nr 92 poz. 881 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1966), zestawy hydroforowe zasilające sieć wodociągową bytowo-socjalną i hydrantową lub tylko hydrantową, nie są objęte obowiązkiem posiadania krajowej oceny technicznej, certyfikatu stałości właściwości użytkowych i tym samym obowiązkiem znakowania znakiem B.
Zestawy hydroforowe do instalacji wodociągowych
Dostępne w naszym asortymencie zestawy hydroforowe wykorzystywane są do regulacji ciśnienia oraz tłoczenia czystej wody o temperaturze do 25°C, z zastrzeżeniem, że maksymalne ciśnienie pracy nie powinno przekraczać 1,0 MPa (maks. ciśnienie robocze to suma ciśnień podnoszenia pompy przy wydajności oraz ciśnieniu wody na poziomie 0). Systemy te mogą być zasilane zarówno z otwartego zbiornika wyrównawczego, jak i być wykorzystywane do podnoszenia niewystarczającego poziomu ciśnienia w instalacji. Zestaw do podnoszenia ciśnienia wody może być montowany w instalacji wodociągowej różnego rodzaju budynków. Umożliwiamy wybór osprzętu, który będzie w największym stopniu dopasowany do wymogów konkretnych instalacji. Produkowane przez nas zestawy hydroforowe wyróżniają się cichą pracą i dużą wydajnością, co bez wątpienia stawia je w czołówce tego typu urządzeń. Wysoka jakość wykonania sprawia, że są tą urządzenia chętnie wybierane przez Inwestorów.
Jak jest zbudowany zestaw hydroforowy?
W skład każdego zestawu wchodzą następujące urządzenia:
- Pompy
- Kolektor ssawny
- Kolektor tłoczny
- Zawory kulowe gwintowane (do fi 50) lub przepustnice międzykołnierzowe (od dn 65)
- Zawory zwrotne gwintowane (do fi 50) lub kołnierzowe (od dn 65)
- Przetwornik ciśnienia na tłoczeniu
- Czujnik suchobiegu na ssaniu (przy zasilaniu z sieci wodociągowej) lub czujnik poziomu (przy zasilaniu ze zbiornika retencyjnego)
- Manometry na ssaniu i tłoczeniu
- Zbiorniki przeponowe na tłoczeniu
- Podstawa zestawu
- Wibroizolatory do poziomowania układu
- Szafa zasilająco – sterownicza
- Kable zasilające pomp i sygnałowe do czujników
W podstawowym wykonaniu wyróżniamy hydrofory do wody z pompami pionowymi – wielostopniowymi:
- ZH CR – z pompami CR prod. Grundfos
- ZH MVC – z pompami MOVITEC prod. KSB
- ZH WR – z pompami WR prod. LFP Leszno
- ZH SV – z pompami SV prod. Lowara
- ZH MVI – z pompami MVI prod. Wilo
- ZH EVM – z pompami EVM prod. Ebara
- ZH OPA – z pompami OPA prod. Hydro-Vacuum
Analogicznie na pompach poziomych – blokowych:
- ZH PJM – z pompami PJM prod. LFP Leszno
- ZH NB – z pompami NB prod. Grundfos
- ZH SHS – z pompami SHS prod. Lowara
- ZH 3M – z pompami 3M prod. Ebara
- ZH EBC – z pompami Etabloc prod. KSB
- ZH ETC – z pompami Etachrom prod. KSB
Wyróżniamy trzy podstawowe warianty wykonania układu sterowniczego:
- Sterowanie typu „SPE”: jest to układ tzw. wielofalownikowy, w którym każda pompa wyposażona jest w swój falownik. Ciśnienie za zestawem regulowane jest płynnie – bezstopniowo.
- Sterowanie typu „SP”: jest to sterowanie z przetwornicą częstotliwości do regulacji obrotów jednej pompy zestawu hydroforowego. W wersji tej przetwornica przełączana jest automatycznie w odpowiedniej kolejności na poszczególne pompy systemu (przetwornica tzw. „krocząca” lub „wędrująca”). Ciśnienie za zestawem regulowane jest płynnie – bezstopniowo.
- Sterowanie typu „K”: jest to sterowanie kaskadowe (tzw. progowo-czasowe), w którym pompy regulują ciśnienie w zadanych progach ciśnienia (P min – P max).
Wykonania niestandardowe zestawu hydroforowego
Oprócz standardowego wykonania urządzeń Firma Bartosz produkuje zestawy hydroforowe oraz układy pompowe w wykonaniu specjalnym. Przykładowe rozwiązania niestandardowych wykonań to:
- wykonanie na ciśnienie: PN 16, PN 25, PN 40
- do wody gorącej
- do wody zanieczyszczonej
- do innych mediów takich jak: woda zdemineralizowana, glikol, woda zasolona, roztwory detergentów oraz środków myjących, a także roztwory niektórych cieczy agresywnych
- zestawy wielosekcyjne: z pompą (pompami) ppoż; z pompą (pompami) płuczącymi; z pompą pilot (tzw. jockey), z pompą (pompami) połówkowymi
- zestawy z dodatkowym wyposażeniem takim jak: obejście testujące do pomp; obejście rezerwowe, pompy zalewające do zestawów
- monitorowanie pracy zestawów: możliwość komunikacji szeregowej przez łącza w systemie MPI, umożliwiające komunikację przewodową (Profibus, Modbus, Ethernet); komunikacja za pomocą radiomodemów, modemów i sieci telefonicznej, a także sieci GSM; stanowiska do wizualizacji oparte o pakiety np. InTouch firmy Wonderware, IFIX firmy Inntellution, WinCC firmy Siemens, Axeda Supervisor firmy Emation, RSView32 firmy Rockwell Software, etc.
- stosowanie sterowników: Siemens, GE Fanuc, Schneider, SAIA, Allen-Bradley, Unitronics i innych
- stosowanie przetwornic częstotliwości: Danfoss, ABB, Siemens, Schneider, Lenze i innych
- wykonanie umożliwiające montaż zestawu na ścianie lub wbudowanie go w ścianę (zobacz film poniżej lub na naszym kanale na YouTube)
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Technicznym Wod. – Kan. – tel. (85) 745 57 12 wew. 62.
Sprawdź najnowsze inwestycje, w których zastosowano nasze zestawy hydroforowe –> zakładka REALIZACJE